Užsidegiau pasidaryti tai, kas angliškai vadinama slime arba silly putty, o lietuviškai aš jį pavadinau tįsuokliu , vaikai - šlykštuku :). Tai tokia kaip guminė masė, kuri yra tąsi, nelimpanti prie rankų, paviršių, minkšta, iš jos galima išgauti formą, bet ramybės būsenoj ji tiesiog "išsitiesia" ant paviršiaus, subliūkšta, nuvarva.
Taigi, savaitė eksperimentų (vaikams jau buvo atsibodę), sėdėjimo prie kompo kiekvieną laisvą minutę - ir MAN PAVYKO !!!! Per tą savaitę prisikaupė daug teorinės ir praktinės informacijos, tad per kelis įrašus ja pasidalinsiu.
Pirmiausia, tįsuoklių rūšis sukirstyčiau į tradicinę ((gaminamą su boru/boraksu, kuris turi savo toksiškumo momentą) ir alternatyvią, kai bandoma išgauti analogišką rezultatą be boro.
Tradicinis arba tikrasis slime'as
Žinau, kad ši mąsė turi istoriją: savo išradėją, konkrečią datą :). Bet man rūpi principas, o jis toks: tįsuoklis gaunamas polivinil alkoholiui (PVA) reaguojant su boro jonais. Taigi, reikia šių dviejų ingridientų.
1. Polivinil alkoholis
Iš polivinil alkoholio padaryti PVA klijai. Žinau, kad ne visi jie vienodai gerai padaro tįsuoklį (vėliau tuo įsitikinau praktiškai). Amerikoj visi kaip vienas sutaria, kad geriausi - Elmer's firmos mokykliniai klijai. Na, šitų klijų mes Lietuvoje neturime...o jei ir turėtume, būtų brangūs... bet užtat turime kitokių įvairiausių rūšių PVA klijų. Teks eksperimentuot.
2. Boras
O kas tas boras/boraksas - iš kur jo gauti? Toje pačioje Amerikoje jo, sakoma, yra skalbimo priemonių skyriuose. Bet paprastai vaikams tįsuoklis ruošiamas (ir patys vaikai jį ruošia) ne su grynu boraksu/boru, bet su priemone, kurios sudėtyje jo yra - tai skystu krakmolu. Tuo tikslu peržiūrėjau mūsų parduotuvių lentynas, skalbimo priemonių etiketes: boro/boraxo nerasta, bent jau nerašo... Mūsuose aptikto skysto krakmolo (Blux) sudėtyje jo irgi nėra (bandžiau ir praktiškai - neveikia :)
Taigi, tolesnės boro paieškos galimos dviem kryptimis:
a) Aptikau, jog Anglijoje, pasirodo, irgi nėra to skysto krakmolo :). Ir ten moterys, apimtos tos pačios glitėsių aistros, atliko rimtą rinkos tyrimą ir aptiko, kad boro yra eko skalbiklyje, pavadinimu Seventh Generation. Valio!!! Pas mus jo yra, pagooglinkit, atrasit prekybos vietas! Kai išbandysiu šį būdą, paskelbsiu, o kol kas galima paieškoti recepto šiame nuostabiame mamytės dienoraštyje http://www.funathomewithkids.com/2014/07/make-slime-with-laundry-detergent.html
b) Boro rūgšties Lietuvoje garantuotai yra vietose, prekiaujančiose baltarusiškais/rusiškais papildais, kosmetika, etc. Mūsų miestelyje net 2 vietose galima nusipirkti boro rūgšties 5g. pakelių. Esu visiška nechemikė, bet, kaip supratau, boro rūgštis bus stipresnė už boro druską - boraksą (kuris naudojamas skalbikliuose). Tad jos proporcijas reiks mažint. Praktiškai kol kas nebandžiau, bet teoriškai galvojant - vis tiek reiks daryt vandeninį tirpalą, jis į klijus lašinamas po truputį, tad neturėtų būt problemų, tiesiog jo reikės mažiau.
c) Na ir trečias variantas - boraksas. Jo nuspirkti irgi galima. Radau, kad kažkas Lt jo nusipirkęs suvirinimo, litavimo prekėse (boraksas yra litavimo fliusas, kad ir ką tai reikštų :). Radau, jog jo yra juvelyrikos priemonių parduotuvėje.
Na o aš pati paklausiau vieno vyruko, kito, šis paklausė tėvuko, o tėvukas klausia: kiek reikia? turiu dar pusmaišį, mano gyvenimui turėtų užtekt... :D
Apsirūpinus dviem sudėtinėm dalim galima pradėt tįsuoklio gamybą. Procesą aprašysiu čia
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą