2015 m. balandžio 30 d., ketvirtadienis

Spalvų filtras arba kitaip eksperimentas su meniška pabaiga

Ar juoda spalva yra tik juoda, mėlyna - tik mėlyna, o žalia - tik žalia? Čia šiaip filosofinis klausimas :). O atsakyti gali padėti ir šis eksperimentas.

Reikės
Kavos filtrų (radau kažkokius išparduodamus IKI parduotuvėje - piltuvėlio formos...)
Flomasterių ar markerių - efektingiausi tamsieji, o ypač juoda, ruda.
Permatomų vienkartinių stiklinaičių
Truputį vandens


Į stiklinaičių dugną įpilame truuuputį vandens. Ant filtrų apie 1 cm nuo apačios pasirinkta spalva nubrėžiame liniją (iš abiejų pusių). Jei labiau rūpi ne eksperimentas, o menas, galima nubrėžti ir kelių spalvų linijas :).









Dedame į stiklinaitę su trupučiu vandens, kad tik pati filtro apačia pasiektų vandenį. Na ir stebime, gėrimės (ir aiškinamės ) spalvos kelione ir metamorfozėmis.









Kai iki filtro viršaus lieka koks 1 cm. galima jau atitraukti nuo vandens ar išimti - filtro kraštą pasieks savaime ir mažiau "iškeliaus" spalva. Mes palikome džiūti pačiose stiklinaitėse. Džiūsta ilgai - geriausiai per naktį.




Tuomet nusprendėme tęsti meninius ieškojimus vaikai primakaliavo visą filtrą įvairių spalvų linijų. Iš pradžių liejosi labai gražiai, bet...












Nugalėjo ne menas, bet mokslas: kildamas vanduo suplovė spalvas į kraštą - teks tobulinti šią techniką. pastebėjome, kad labiausiai filtrą nuspalvina ir vanduo neišplauna oranžinės, rožinės, violetinės spalvos.






Ką daryti su išdžiūvusiais nuspalvintais filtrais? Kqažkur mačiau, kad daro drugelius (iš apskritų filtrų), Mes darėme gėles.

2015 m. balandžio 29 d., trečiadienis

Eksperimentas/ žaislas - balansinis robotukas

Šio eksperimento žaisliuko idėja iš šio puslapio http://buggyandbuddy.com/science-kids-balancing-robot-free-printable/

Mūsų lietuviškam pritaikymui reikės:

Storesnio popieriaus - kartono. Aš naudojau 160g/m spalvotus lapus, baltų radau tik storesnius, o stortesnių mano spausdintuvas jau nepaveža.
Žirklių
Klijų
Dvipusės lipnios juostelės ar - kaip ten jie vadinas? - na tokios klijų gumos.
2 vienodų monetų  - geriau sunkesnių, tinka 10 lietuviškų centų, tiko ir 2 liet. centai, (bet 1 ct jau per lengvas)
Robotuko piešinio atsispausdinimui. Jį galite rasti čia    arba anksčiau nurodytame puslapyje.

Eiga:
Ant storesnio lapo/kartono atspausdinti robotuko priekinę ir nugarinę dalį.
Išsikirpti, nuspalvinti (arba atvirkščiai).
Prie rankų galų su dvipuse lipnia juosta ar guma priklijuoti po vienodos vertės monetą,
ant jų viršaus dar užklijuoti lapelį lipnios dvipusės juostelės ar gumos ir tada kaip įmanoma tiksliau užklijuoti antrą robotuko dalį.
Truputį patepti klijais kojas, kūną, kad suliptų,
Bet geriau neklijuoti smakro  t.y. tos vietos, kuri remsis balansuodama, geriau jau ji tegu lieka tokia dviguba - nes kitaip robotukas gali tiesiog linkti (gal taip yra dėl per plono kartono). Vienam iš trijų mūsų darytų taip buvo nutikę, bet praplėtus smakrinę dalį viskas pasidarė gerai.



Eksperimentas/triukas - pradurtas maišas

Reikės:

Tvirto plastikinio maišelio (pvz, užsisegančio)
Vandens
Smailai padrožto pieštuko/pieštukų

Į maišą pripilame pusiau vandens, laikome pakeltą (gali laikyti vaikas, o gali ir suaugęs - jei vaikui patikime dūrimą). Paimu smailą pieštuką ir klausiu vaikų: kas dabar atsitiks, kai pieštuku pradursiu maišelį su vandeniu? Vaikams mano ketinimai patinka... :). O man patinka juos nuvilti, kai greit praduriu, o visai neįvyksta tai, ko jie tikėjosi: vanduo nebėga :D. Pasiaiškiname, kad taip yra todėl, kad pieštukas pilnai užpildo atsiradusias skyles, minkštas ir elastingas maišelio plastikas gerai apgula pieštuką, nepalikdamas tarpų... Paskui jau galime sudurstyti ir daugiau pieštukų, o paksui visgi juos ištraukti ir linksmai pakikenti iš "siusiuko"srovelių :).

Eksperimentas - nuskęs ar išplauks

Reikės:
Didesnio, geriausia permatomo,  indo vandeniui, kuriame viskas vyks.
Vandens
Įprastų ir keistų skirtingų medžiagų ir formų daiktelių: medinių, plastikinių, akmeninių, geležinių, plokščių, smailų ir t.t

Pasiruošiame daiktelius, į indą prisipilame vandens. Imame po vieną daiktą, apžiūrime kas tai ir kartu su vaikais bandome nuspręsti/spėti - jis plauks ar nuskęs. Tuomet žiūrime, ar teisingai nusprendėme. Bandome suprasti, kodėl yra vienaip ar kitaip: kas lengvesnis/sunkesnis už vandenį, kiek įtakos turi paviršiaus plokštumos dydis, kas vyksta su oru pripildytais daiktais ir t.t.

Mūsų daikteliai: raktas, akmenukas, dantų krapštukas, medžiaginė gumytė, plastikinis šaukštas, plastikinėlėkštutė, :kinderio" viduriukas, plunksna, šiaudelis, moneta, gėlės žiedelis, kankorėžis, medinės kaladėlės, pagaliukai, kempinėlė, na ir kažkas dar....


Kulinarinis eksperimentas - šokoladiniai indeliai ledams

Reikės:

Vandens balionų
Pompos balionams
Šokolado (naudojau pieninį)
Skardelės, kepimo popieriaus

Eiga:
Norimą skaičių balionų nuplauname, padedame džiūti.
Vandens vonelėje (ar mikrobangų krosnelėje) ištirpiname šokoladą. ATVĖSINAME iki kūno temperatūros - tiek, kad liktų skystas, bet laisvai galėtume laikyti jame pvz., pirštą.
Pripučiame norimą skaičių balionų su balionų pompa, užsukame (rišti nereikia), kad neišsileistų oras.
Pasiruošiame skardelę, ant kurios užklojame kepimo popierių.
Į atvėsusio šokolado dubenėlį merkiame baliono dugną, pasukiojame, kad šokoladas apliptų ir sieneles, tada iššokoladintą balioną statome ant kepimo popieriaus šokoladiniu dugnu į apačią :)
Dedame į šaldytuvą - 1-2 val.
Šokoladui sustingus, balionus tiesiog susprogdiname ir išimame.
Gavome šokolado dubenėlius, pavyzdžiui, ledams. (tik juos reikia statyt ant lėkštutės, nes rankose šokoladas greit tirpsta).


EKSPERIMENTAS: SPALVŲ VULKANAI

Reikės:

stiklinių ar plastmasinių buteliukų (0,3 l - 0,5 l talpos)
Vandens
Maistinės sodos
Maistinio acto
Maistinių dažų
Indų ploviklio
Šaukšto
Piltuvėlio

Buteliukus pripildome vandenuko - apie 1/2


Į buteliukus su vandeniu įpilame acto - apie 200 ml.
Įberiame norimų spalvų maistinių dažų (o galima gi ir kokio guašo), įpurškiame indų ploviklio

Šiame etape pasigrožime kaip per vandens/acto terpę keliauja indų ploviklis ir spalva (tai gali būti ir atskiro eksperimento objektas - bet apie jį kitą kartą)
Buteliukus su skirtingomis spalvomis sustatome į eilę, na ir pradedame - iš eilės į kiekvieną į jų  piltuvėlio pagalba berti po 1 - 2 š. sodos.
:

Labai gražus spalvų vulkanas

O dar gražesnė vaikų reakcija :)

SODOS IR ACTO EKSPERIMENTAS - IŠSIPUČIANTYS BALIONAI


1 eksperimentui reikės:

Stiklinio ar plastmasinio buteliuko (0,3 l - 0,5 l. talpos)
Vandens
Acto - 200 ml.
Valgomosios sodos - 1-2 šaukštai
Baliono (mūsiškiai 26 cm skesmens)
Piltuvėlio

Buteliuką  pripilame vandens - apie 1/3, tada dar pripilame apie 200 ml. acto, Į balioną piltuvėlio pagalba įberiame 1-2 šaukštus valgomosios sodos, balioną užmauname ant buteliuko taip, kad soda neįsibertų į butelį:


Skaičiuojame: vienas du trys! ir pakeliame balioną, kad išbirtų soda. Džiaugiamės, stebime dydžius, formas. Svarstome, kodėl ir kaip tas balionas išsipučia?



Ekperimento paaiškinimas:

Actui reaguojant su soda susidaro CO2 - anglies dioksido - dujos, kurios ir išpučia balioną. 

P.S. arba tiksliau - T.P., kas reikštų "turiu prisipažinti" :) - chemija man buvo paaats nemėgstamiausias ir nesuprantamiausias dalykas mokykloje... bet teorinių žinių nulis praktinių  eksperimentų vykdymui netrukdo (o kalbant apie netyčinius eksperimentus - dar ir padeda :D) :D


2015 m. balandžio 27 d., pirmadienis

DARBELIS ŽEMĖS DIENAI

Kaip jau rašiau, Pasaulinę Žemės dieną minime kovo 20 - ąją. O balandžio 22-oji, pasirodo, yra Tarptautinė Motinos Žemės diena. Visai neblogai minėti visas Žemės dienas, kad ir kiek jų bebūtų :)

Šį darbelį darėme vaikų maldos grupėje su kažkur 11 vaikų :), naudojom:


  • kiekvienam vaikui po vienkartinę plastikinę lėkštę
  • po  kartoninį apskritimą - apibrėžtą ir iškirptą pagal vienkartinės lėkštės dugną  
  • skutimosi putas (pigiausias)
  • guašą dviejų spalvų: žalią ir mėlyną
  • po medinį iešmelį.

Pirmiausia susipažinome su vaizdiune medžiaga, kaip atrodo mūsų Žemė iš kosmoso. Paklausiau vaikų, kokių spalvų daugiausia jie mato. Nutarėme, kad mėlynos ir žalios. Tada išdalinau po plastikinę lėkštutę, iešmelį, iš kartono išsikirpom po apskritimą (išbrėžus buvau iš anksto), tada į kiekvieno lėkštutę įpurškiau per visą dugną skutimosi putų - apkalbėjom, kad kad ir kaip skaniai atrodytų, geriau jau jų neragauti - tada perėjau visų lėkštutes su teptuku patapšnodama po keletą mėlynų, paskui žalių dažų.
Tuomet vaikai ėmėsi - kas atsargiai, o kas entuziastingai - maišyti, braukyti, varinėti su mediniu pagaliuku. man liko tik vis priminti, kad svarbu laiku sustoti, kol viskas nesusukta į vientisą spalvą. Kiekvienam asmeniškai nutarus, kad jau stop ėmėme kartoninį apskritimą, guldėme ant putų ir atkėlę grožėjomės savo Žemės vaizdu. Iš pradžių jis būna net su putų reljefu, kuris išdžiūvus susileidžia. Štai mano šeimynos trys Žemės

ADORACIJA DIDIJĮ ŠEŠTADIENĮ

Didelė malonė Didijį Šeštadienį pabūti Adoracijoje! Gavome pasiūlymą mūsų grupelei pabudėti vieną valndą prie Švč. Sakramento. Manau, kad visi, nepabūgę, radę laiko ir galimybės pasinaudoti šiuo pasiūlymu, nenusivylė... Dabar, kai rašau šį įrašą, jau kokia 4 savaitė po Velykų, bet praėjusias Velykas labiausiai taip ir prisiminsiu - Didžiojo Šeštadienio šviesoje...

Su vaikiukais pabuvę tyloje, giesmėje, maldoje kokį pusvalanduką, palikome tėvelius toliau būti Jėzaus šviesoje, o patys sugūžėjome į bažnyčios raštinę, kur pasidarėme po Kristaus kapo darbelį...




Balandžio 22 - irgi Žemės diena

Pasaulinę Žemės dieną minime kovo 20 - ąją. O balandžio 22-oji, pasirodo, yra Tarptautinė Motinos Žemės diena. Na, kad ir kiekvieną mėnesį - Žemei, ant kurios stovime, iš kurios maitinamės, kuri yra mūsų Namai dėmesio nebus per daug...

Vaikų maldos grupelėje šlovinome... Sekmadienį kaip tik sudalyvavau Atsinaujinimo dienose, kuriose gavau keistą dovaną - štai jau savaitė po jų mano viduje vis dar NUOLATskamba šlovinimas, kad ir ką bedaryčiau, kad ir kur bebūčiau, vos akis pramerkiu, ir : "Šlovink Viešpatį, oo mano siela....", ar "Ragauk, regėk, koks Viešpats geras...", ar "Koks Jis nuostabus, mūsų Dievas...", ar "Ir kai siaučia jūros ir griausmai, aš virš jų pakilsiu su Tavim...", ar "Taip, Jėzau, taip, Jėzau, taip taip Jėzau...", ir t.t.t.,  ir be galo :)))
Štai mūsų du vyresnėliai Atsinaujinimo dienų vaikų pulke -  visų priekyje, scenoje, už altoriaus, kantriai dalyvauja Šv. Mišiose :) (labai gera vaikų priežiūra, o nuo to didžiulio pulko jaunimo savanorių aš iš viso leipstu - tokie gražūs man tie jauni tikintys žmonės :)
Taigi, vaikų maldos grupėje pramokome vieną naują giesmę, kurios priegiesmį aš traukiu "iš visos dūšios" (beveik kaip vilkas kad staugtų į pilnatį) - ypač tą "VISA SIELA":
Šlovink Viešpatį, o-o mano siela,
Garbinki vardą Jo.
Kaip niekada praeity visa siela
     Aš šlovinsiu vardą Jo.

Ech, vaikai, kad ir jums taip užsifiksuotų, taip atsipalaiduotumėt, taip atsiduotumėt: VISA VISA VISA..

Na o paskui darėme puikų darbelį Motinos žemės tema :)






2015 m. balandžio 26 d., sekmadienis

KEISTOS TERLIONĖS

Bandžiau visai kitką daryti, eksperimentas nepavyko, o kai nepavyksta, kad visai nenueitų veltui, galima tiesiog suterlioti... keistai...įdomiai...ir, galiausiai, visai gražiai...

3 šaukštus kukurūzų krakmolo sumaišiau su 1/2 l šalto vandens, išviriau tirštą "kisielių", pravėsusį jį sumaišiau perpus (iš akies) su PVA klijais.

Ant įmaučių dėjome šitos masės, užlašinome guašo ir... terliojomės, atradome, kad geriausia tai daryti  su vienkartinėmis šakutėmis (kadangi tai visiška improvizacija, net nepasitiesėme apsauginės staltiesėlės - o tai padaryti reikėtų...)

Kai terlionės vaizdas pasidaro tenkinantis, galima ant popieriaus atspausti antspaudą.


Nudžiūvęs piešinys (kitą dieną) nuo įmautės nubyra į spalvotus trupinėlius - nežinau, kur ir kam tai būtų galima panaudoti, bet, kad nenueitų veltui, gal ir būtų galima ką nors sugalvoti :).


LIPDYMO MASĖS IMPROVIZACIJOS

Lipdymo masę pasigaminome tokią. O daugiau paaiškinimų, manau, nereikia :)

Pirmam plane - glotnusis lipdymas (ant įmautės), antram - iškilusis :)



O čia - na nežinau, kur tų vaikų fantazija ir entuziazmas neša :D


LIPDYMO MASĖ IŠ KUKURŪZŲ KRAKMOLO

Tęsiame lipdymo masių eksperimentus. Šį kartą bandėme tešlą tik iš kukurūzų krakmolo ir vandens plius maistinių dažų. Išėjo labai neblogas variantas, mums patiko, o ir turimas play dough saldainių gaminimo aparatas iš jos sugeba susukti gražius, kaip reklamoje, kamuoliukus, o ne spirales, kaip kad būna iš miltinės-druskinės lipdymo masės (tik, tiesa, labiau kemšas ir stringa).


Gaminome taip:
3 šaukštus kukurūzų krakmolo sumaišėme su 1/2 l šalto vandens. Maišydama viriau, kol užvirė ir gerai sutirštėjo, atvėsinau.
Gautą "kisielių" sumaišėme su apie 1/2 l sauso krakmolo, šaukšteliu aliejaus (nebūtinai), keletu lašų eterinio aliejaus (nebūtinai), suminkėme, pridėjome truputį sauso krakmolo "iš akies".
Padalinome į 5 dalis, į kiekvieną įminkėme skirtingos spalvos kiaušinių dažų - tepa rankas, geriau jau tai daryti su guminėmis pirštinėmis :).

Vaikai nuskubėjo lipdyti improvizuotų darbelių :)

2015 m. balandžio 11 d., šeštadienis

MUZIKOS INSTRUMENTAI. BŪGNAI

Be galo paprastas, 200 procentų pasiteisinęs vaikų pasidarytas muzikos instrumentas.
Reikėjo skardinių  (nuo kavos, galima ir kitokių), baliono (maniškiai 28 cm), priemonių dekoravimui - mes naudojom kepimo popierių, spalvas, popierinę juostelę, klijus.
Nukerpame baliono galą ir užmauname ant skardinės - tai įmanoma :). Užmaut reik taip, kad neliktų išsišokusio baliono galiuko - tokio pupsiuko - nes kitaip neskambės, jeigu jis atsiranda, reik maut iš naujo. Viskas! Skamba fantastiškai, galima parišt juostelę ir ant kaklo pasikabinti, mušti pieštukais, pagaliukais, virbalais apvaliais galiukais.
Padekoravom - apsukom ir apklijavom kepimo popieriumi, apipiešėm, apklijavom juostele, viršuj ir apačioj užrišom juostelę - sutvirtino popierių, kad nesmuktų.

MUZIKOS INSTRUMENTAI. BARŠKUČIAI ARBA MARAKASAI

Puikus darbelis Velykų laikotarpiui, Atvelykiui.

Reikės:


Į kiaušinuką (šokoladinio kiaušinio viduriuką) įberiame kruopyčių, jį dedame tarp dviejų plastmasinių šaukštų. Tada viską galimą apsukti lipnia plėvele arba, pavyzdžiui, "įvilkti" į balioną (maniškis 28 cm skersmens...). Galima būtų baliono galą nukirpti, kad būtų lengviau, bet įmanoma "sukišti" ir nenukirpus, kaip įrodo šis pavyzdys :)

Šaukštų kotukus apsukome lipnia juosta - kad nesiskersuotų, tada užvyniojome krepiniu popieriumi ir dar kartą apsukome lipnia juosta.



Būtų galima balioną padekoruoti flomasteriu... Dar įdomiau - užmauti kiaušinių lipduką ir palaikyti virš verdančio vandens garų - paukšt ir susitraukia pagal norimą formą. Šiam paskutiniam lipduko nebeturėjom, nes išnaudojom pirmiesiems - juos darėm be balionų, apsukom lipnia juosta, užmovėm kiaušinių lipduką, palaikėm virš garų, susitraukė pagal mūsų formą.
Beje, balioninio barškučio garsas duslesnis, žemesnis, o be baliono - aukštesnis, šaižesnis...

ATVELYKIS...GARSIAI :)

Kas gi gali būti po džiaugsmingų Šv. Velykų? Tik Dėkojimas ir Džiaugsmas. O kad džiaugsmo būtų kuo daugiau, darėme muzikos instrumentus - marakasus ir būgnus. Ir tada šlovinom - kaip mokėjom, bet garsiai, pašėlusiai, visai kaip karalius Dovydas :D

Taip, Jėzau, Taip, Jėzau, taip taip Jėzau!

Tu Karalius, Tu Karalius, Tu Karalius esi!

 Na ne veltui visi sako, kad visa į mamą :)....

Čia Povilo jau ketvirtas būgnas - ir ne paskutinis - bet šį jis tikrai nuoširdžiai subūgnijo...:D



2015 m. balandžio 6 d., pirmadienis

Lipdymo masė - lengva ir "šilkinė"

Lipdymo masių (Play dough) receptų, kaip žinome, yra labai įvairių. Esu gaminusi iš miltų, druskos, vandens - tada ji išeina tokia sunkoka. Šįkart eksperimentavau su receptu, kuris užsieniuose yra daromas su kukurūzų krakmolu arba miltais. Pas mus lengviau ir pigiau gauti bulvių krakmolo... ir manau, tai yra  mūsų privalumas :)

Taigi, originaliame recepte reikia : kukurūzų krakmolo (arba miltų) ir plaukų kondicionieriaus (arba skutimosi putų) lygiomis dalimis (minkant derinant ko trūksta - šlapios ar sausos dalies)

Recepto eksperimentai eiliškumu nuo mažiausiai patikusio iki labiausiai :):


  • Darant su skutimosi putomis masė kietesnė, tų putų pakankamai nemažai reikėjo... be to ir kvepia vyriškai... nepatiko...
  • Visai kitas reikalas su plaukų kondicionieriumi :D  - kvapas malonesnis, tešla švelnutė, minkštutė. 
  • Įdėjus dalį kukurūzų miltų tešla gelsvos spalvos, rupesnė, lipnesnė.
  • Bet pati pačiausia - kondicionieriaus ir bulvių krakmolo masė.  Švelni, lengva, elastinga, glotni...  Patebėjimas: geriausia masė, kai atrodo, kad dar truputėlį trūksta krakmolo, nes pastovėjusi konsistencija dar pabręsta, padžiūna, o jei pridėjus per daug krkamolo, tampa per sausa ir per biri...

Čia variantas su bulvių krakmolu+kukurūzų miltais+plaukų kondicionieriumi(naudojau "prabangų" - bet tik todėl, kad tokį seniai turėjau ir niekaip nesunaudojau, jau nekart norėjau mest lauk) Išminkius tešlą, dedami norimi maistiniai, tinka kiaušinių, dažai (aš naudojau medvilnės, nes man reikėjo juodos spalvos) - beriama, pilama ir dar išminkoma...






Velykų dekoracija - tuščias kapas

Kiekvienam krikščioniui svarbiausia suprasti, įsisąmoninti, priimti, dėkoti už tai, ką Jėzus padarė dėl mūsų per Velykas. Tuščio kapo dekoracija - geras būdas vaikams prisiminti Velykų įvykius, o kartu tiesiog "sencoriškai "patirti, įsivaizduoti kai ką iš šios paslapties, kurios supratimą vėliau gilinsime visą savo gyvenimą...


Naudojau:
Padėkliukus gėlių vazonams (galima ir kokias lėkštutes, ir dangtelius, ir molinius, ir plastikinius)
Lipdymo masę, kuri iš: bulvių krakmolo, kukurūzų miltų, plaukų kondicionieriaus, juodų maistinių (aš naudojau medvilnės) dažų.
Akmenis ir akmenukus, žvyriuką, smėliuką...
Pagaliukus ir lininį siūlą kryžiui
Žalumynus (kviečių želmenis ar kitokius)

Vaikams papasakoju istoriją: Jėzus Kristus buvo prikaltas prie kryžiaus, numirė, jo kūną nuėmė nuo kryžiaus, nunešė ir palaidojo kape. O laidojo tuo metu ir toje vietoje ne žemėje, kaip pas mus, bet olose iškaltuose kapuose, o įėjimą į kapą užrisdavo dideliu ir sunkiu akmeniu. Anksti ryte ištikimos Jėzui moterys verkdamos ėjo prie kapo,  norėdamos jį aplankyti, apraudoti, priėjusios pamatė, kad akmuo nuristas, pirmiauia jos pagalvojo, kad jų mokytojo kūną pavogė, bet štai, prie kapo pasirodė angelas ir sako: Ko ieškote? Jo čia nėra! Jis prisikėlė, kaip parašyta raštuose!  Bėkite į kaimą ir praneškite Jo mokiniams.


  • Pirmiausia siūlau išbandyti ir pasigaminti labai įdomią lipdymo masę


Kadangi iš jos bus daroma ola, ją reikėjo nudažyti pilka, ruda spalva. Įminkius dažus ir masei tapus pilkai, įbėriau dar juodų dažų miltelių ir neišminkiau iki galo - išėjo "marmuro" efektas ir tikrai panašu į pilkos olos ar akmens masę :)



  • Iš jos vaikai formuoja didelį kamuolį, deda jį ant padėkliuko, padaro panašų į olą, viduryje pragremžia skylutę - kapo rūsį. 
  • Aplink paberia smėliuko, žvyriuko, akmenukų, olos angą uždengia didesniu akmeniu. 
  • Iš pagaliukų sudeda kryžių, padėjau su lininiu siūlu juos surišti per kryžmą - ir įsmeigia ar į olą, ar į smėliuką... Vyresniems vaikams galima "papildyti" istoriją ir daryti ne vieną, bet tris kryžius ir paaiškinti, kad Kristus buvo nukryžiuotas kartu su tikrais piktadariais... pridėti tą įstabų pasakojimą ir apie juos...  
  • Padekoruoja ir žalumynais. 


Darbelį darėme Didijį Šeštadienį - tad paaiškinau, kad ryt, tai yra sekmadienį, kai minėsime Kristaus prisikėlimą, nepamirštų savo darbeliuose "nuristi" akmenų nuo kapo angos. Mano vaikai, grįžę po ilgų šeštadienio Velyknakčio pamaldų iškart puolė prie darbelių ir patraukė akmenis - nepamiršo :).

2015 m. balandžio 3 d., penktadienis

Didžiojo ketvirtadienio vakarienė

Didįjį ketvirtadienį krikščioniškas pasaulis mini Paskutinę vakarienę ir visus didžius įvykius, vykusius jos metu. Mes su vaikais iš jų akcentavome du - duonos ir vyno pavertimą Kūnu ir Krauju bei kojų plovimą. Nors, manyčiau, vaikams kol kas labiausiai "užsiakcentavo" tiesiog pati vakarienė - iš vakarinių mišių parbėgusios mamos greitai sumeistrauti sluoksniuotos tešlos pyragėliai su mėsa, sūriu, pomidorais, slapčia nupirktos ir sėkmingai išsaugotos vynuogių sultys, gerojo jaunojo dėdės atsinešti sausainiai. Sakyčiau, kai kuo visai panašu į tuos vaizdelius, kuriuos  kaip iliustraciją, kaip akcentą, kaip pavyzdį buvome pasidėję ant mūsų vakarienės stalo.


Didžioji iliustracija - Bohdan Piasecki paveikslas "Paskutinė vakarienė" (Last supper), ypatingas tuo, kad vaizduoja prie stalo ir moteris, ir vaikus, ir viskas taip žydiška... įsivaizduoju, kad arti tikrovės...


Na o šis interneto platybėse aptiktas (gaila, nepavyko atrasti jo autoriaus) Jėzaus, plaunačio kojas, paveikslėlis man laaabai gražus, jaudinantis, primenantis, pamokantis...